भर्खरै :

कालीघाटमा भक्तपुर काण्डको भत्र्सना कार्यक्रम

कालीघाटमा भक्तपुर काण्डको भत्र्सना कार्यक्रम

भक्तपुर, ९ भदौ । कालीघाट पुस्तकालयको आयोजनामा कालीघाट पुस्तकालयबारे स्थानीयलाई जानकारी दिन तथा २०४५ सालको भक्तपुर काण्डको भत्र्सना कार्यक्रम सम्पन्न भयो ।
कार्यक्रममा नेमकिपाका केन्द्रीय सदस्य सुरेन्द्रराज गोसाईले नयाँ पुस्ताका लागि पुस्तकालय पवित्र स्थल हो, हामीसँग पुस्तकालय नरहे हरेक क्षेत्रमा पछि पर्छ, नयाँ पुस्ताले पुस्तकालयमा अध्ययन गर्छ भन्नुभयो ।
उहाँले नेमकिपाका अग्रजहरूले जनताको राजनैतिक चेतनास्तर विकास गर्न आजभन्दा ५०/६० वर्ष पहिले टोल टोलमा विद्यालय र पुस्तकालय स्थापना गरे; पाटी पौवामा पत्रपत्रिका राखी वाचनालय सञ्चालन गरे† नेमकिपाका अग्रज र कार्यकर्ताहरू जहाँ जहाँ गए त्यहाँ त्यहाँ विद्यालय र पुस्तकालय स्थापना गरेर देश र जनताको सेवा गरे भन्नुभयो ।
उहाँले भन्नुभयो, “भक्तपुरमा शिक्षामा धेरै सुधार भएको छ । ख्वप सर्कलमा देशैभरका विद्यार्थीहरू अध्ययनरत छन् । नेमकिपाले १०÷१२ वर्षदेखि ख्वप विश्वविद्यालय स्थापना गर्न सङ्घर्ष गरिरहेको छ । विश्वविद्यालय भनेको संसारका कुनै पनि मान्छे अध्ययन गर्न, विचार विमर्श एवं अनुसन्धान गर्ने थलो हो ।”
उहाँले नाचगानका प्रशिक्षक र गुरुहरूलाई मास्टर डिग्रीको तहमा दर्ज गराउनुको साथै जीवन निर्वाह हुने भत्ताको बन्दोबस्त गर्नुपर्छ भन्नुभयो ।
उहाँले साम्राज्यवादी संरा अमेरिका युद्ध पिपासु हो, अमेरिकी साम्राज्यवादले विभिन्न देशमा आक्रमण गरी मान्छेको हत्या गरेको छ भन्नुभयो ।
भक्तपुर नगरपालिका २ नं वडाका वडाध्यक्ष हरिप्रसाद बासुकलाले कालीघाटमा भक्तपुर नगरपालिकाले शौचालय, भूमिगत ट्याङ्की निर्माण गर्न र कालीघाट पुस्तकालयमा पुस्तक खरिद गर्न आर्थिक सहयोग गरेको बताउनुभयो । उहाँले नेमकिपाले कामदारवर्गका जनताको हितमा कार्य गरेकोले पञ्चायती व्यवस्थाका शासकहरूले षड्यन्त्र गरी नेमकिपालाई समूल नष्ट गर्न खोजिएको हो भन्नुभयो ।
कालीघाट संरक्षण समिति तथा कालीघाट पुस्तकालयका पदेन सदस्य एवं शिक्षासेवी बालमुकुन्द बासुकलाले पुस्तकालयले विश्वमा घटेको महत्वपूर्ण घटनाको जानकारी दिन्छ र स्थानीयलाई थप शिक्षाप्रद बनाउन कालीघाट पुस्तकालयले सहयोग पुु¥याउने विश्वास दिलाउनुभयो ।
सहप्राध्यापक विश्वमोहन जोशीले पृध्वीनारायण शाहले काठमाडौँ आक्रमण गरेपछि पुस्तकालय ध्वस्त गरेको चर्चा गर्दै भक्तपुरमा मल्लकालदेखि पुस्तकालयको सुरुवात भएको हो भन्नुभयो । १९८६ देखि १९८८ सम्म राणाकालमा पुस्तकालय स्थापना गर्न खोज्दा संस्थापकहरूलाई जरिवाना गराएको स्मरण गर्दै उहाँले सत्तल र पुस्तकालयको महत्वबारे बताउनुभयो ।
कालीघाट पुस्तकालयका अध्यक्ष तथा कार्यक्रमका सभापति राजकुमार लघुले पुस्तकालयको वर्तमान अवस्था, स्रोत र साधनबारे जानकारी दिंँदै पुस्तकालयको थप विकासमा सबैको साथ र सहयोग निरन्तर प्राप्त भइरहने विश्वास व्यक्त गर्नुभयो ।
स्थानीय समाजसेवी गणेशप्रसाद सुवालले समाज परिवर्तनको लागि पुस्तकालयमा गई अध्ययन गर्न आवश्यक छ† भक्तपुरमा शिक्षाको जागरण आएकोले राजनैतिक सचेतता आएको हो भन्नुभयो । कार्यक्रममा पुस्तकालयका सचिव लक्ष्मीनारायण सुवाल, कोषाध्यक्ष पुण्यराम बासुकला, सदस्य रत्नलाल कैटीले पुस्तकालयको महत्व, विकास र विस्तारबारे चर्चा गर्दै भक्तपुर काण्डको भत्र्सना गर्नुभएको थियो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *