भर्खरै :

शाङ्हाई सहयोग सङ्गठनको राष्ट्रप्रमुख परिषद्को २२ औँ सम्मेलन सम्पन्न

शाङ्हाई सहयोग सङ्गठनको राष्ट्रप्रमुख परिषद्को २२ औँ सम्मेलन सम्पन्न

समरकन्द शाङ्हाई सहयोग सङ्गठनका सदस्य मुलुका राष्ट्रनायक परिषद्को २२ औँ सम्मेलन १६ समरकन्द अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन केन्द्रमा सम्पन्न भएको छ ।
शाङ्हाई सहयोग सङ्गठनका सदस्य मुलुका नेताहरूले ‘शाङ्हाई सहयोग सङ्गठनका सदस्य मुलुक राष्ट्रप्रमुख परिषद्को समरकन्द घोषणा पत्र’ मा हस्ताक्षर गरी त्यसलाई प्रकाशित गरेका छन् । सम्मेलनले अन्तर्राष्ट्रिय खाद्य सुरक्षा र अन्तर्राष्ट्रिय ऊर्जा सुरक्षाको संरक्षण, जलवायु परिवर्तनको सामना, आपूर्ति लाइनको सुरक्षा र स्थिरताको संरक्षणसम्बन्धी अनेकन् वक्तव्य र दस्तावेज पनि प्रकाशित गरेको छ ।
चिनियाँ राष्ट्राध्यक्ष सी चिनफिङले सम्मेलनलाई ‘युगको प्रवाह समातौँ, एकता र सहयोगलाई सबल पारौँ, उज्ज्वल भविष्यको संयुक्त रूपमा सिर्जना गरौँ शीर्षकमा सम्बोधन गर्नुभयो ।
नयाँ स्थितिमा अन्तर्राष्ट्रिय र क्षेत्रीय मामिलामा महत्वपूर्ण रचनात्मक शक्तिको रूपमा शाङ्हाई सहयोग सङ्गठनले निरन्तर रूपमा आपसी एकता र सहयोगलाई सबल पारी शाङ्हाई सहयोग सङ्गठनको अरु घनिष्ठ साझा भाग्य समुदायको निर्माण गर्नुपर्ने कुरामा राष्ट्राध्यक्ष सीले जोड दिनुभयो ।
राष्ट्राध्यक्ष सीले निम्न कार्यहरूलाई सक्रियता पूर्वक अघि बढाउन आफ्नो तर्फबाट सुझाव दिनुभयो । पहिलो, आपसी समर्थनलाई बढाइनुपर्छ । दोस्रो, सुरक्षा सम्बन्धी सहयोगको विस्तार गरिनुपर्छ । तेस्रो, व्यावहारिक सहयोगलाई गहन पारिनुपर्छ । चौथो, मानवीय आदान–प्रदानलाई मजबुत पारिनुपर्छ । र पाँचौँ, बहुपक्षीयवाद जारी राखिनुपर्छ । संयुक्त राष्ट्र सङ्घ केन्द्रित अन्तर्राष्ट्रिय प्रणाली र अन्तर्राष्ट्रिय ऐनमा आधारित अन्तर्राष्ट्रिय अनुशासनको दृढताका साथ संरक्षण गरी सम्पूर्ण मानव जातिको साझा मूल्यको प्रचारप्रसार गरिनुपर्छ ।
शाङ्हाई सहयोग सङ्गठनका सदस्य मुलुकहरूका राष्ट्रनायकस्तरीय परिषदको बाइसौँ सम्मेलनको ‘साइड लाइन’ वार्ता अर्थात् सानो परिधि वार्तामा सहभागी हुनुभएको छ ।
उज्वेकिस्तानका राष्ट्रपति शाभकाट मिरजियोयेभले सो सम्मेलनको अध्यक्षता गर्नुभयो । शाङ्हाई सहयोग सङ्गठनका सदस्य मुलुक रुसका राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिन, कजाकिस्तानका राष्ट्रपति कासिम टोकायेभ, किर्गिजस्तानका राष्ट्रपति सादिर जापारोभ, ताजकिस्तानका राष्ट्रपति एमोमालि राहमोन, भारतका प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदी र पाकिस्तानका प्रधानमन्त्री मोहम्मद शाहबाज शरिफ सो सम्मेलनमा सहभागी हुनुभयो । उहाँहरूले शाङ्हाई सहयोग सङ्गठनको विकास र क्षेत्रीय राजनीतिक तथा आर्थिक स्थितिसम्बन्धी महत्वपूर्ण अन्तर्राष्ट्रिय र क्षेत्रीय मामिलाहरूबारे वैचारिक आदान–प्रदान गर्नुभयो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.