भर्खरै :

गाजावासीलाई समर्थन गर्न र इजरायली युद्धको निन्दा गर्न पेरिसमा विशाल जुलुस

गाजावासीलाई समर्थन गर्न र इजरायली युद्धको निन्दा गर्न पेरिसमा विशाल जुलुस

पेरिस, ५ डिसेम्बर (प्रेस टीभी) । असहाय मानिसहरूमाथि इजरायली आक्रमणलाई ‘नरसंहार’ भन्दै र गाजामा युद्धविरामको माग गर्दै हजारौँ प्रदर्शनकारीहरूले घेरामा परेका गाजापट्टीका जनतासँग ऐक्यबद्धता प्रदर्शन गर्न फ्रान्सको राजधानी पेरिसमा विशाल जुलुस निकालेका छन् । पेरिसको रिपब्लिक स्क्वायरमा भेला भएको भिडले प्यालेस्टिन समर्थक नारा लगाउँदै बास्टिल स्क्वायरतर्फ ¥याली निकालेका हुन् ।
इजरायलविरोधी प्रदर्शनकारीहरूले गाजाका बासिन्दाहरूलाई जबरजस्ती विस्थापन रोक्न, इजरायलमा हतियार हस्तान्तरण गर्न र घेरामा परेको एन्क्लेभको नाकाबन्दी हटाउन माग गरे ।
“जब तिनीहरूले मानिसहरूलाई भोक र तिर्खामा मारिरहेका छन्, जब गाजापट्टीमा अब काम गर्ने अस्पतालहरू छैनन्, यो नरसंहार हो, जब तिनीहरूले घर र विद्यालयहरू बमबारी गरिरहेका छन् र ध्वस्त पारिरहेका छन्, यो नरसंहार हो र आज हामी त्यसको विरुद्ध लडिरहेका छौँ,” एक प्रदर्शनकारी ओमर अल्सुमीले भन्नुभयो ।
“विरोधको महिमा होस्, हत्याको गुमनाम मौनताको विरूद्ध, जसले एक अर्काको पछाडि लुक्छन्, मार्छन्, मार्छन् र फेरि मार्छन्, यसरी समस्या समाधान हुनेछन् भन्ने सोच्दै,” ला फ्रान्स इन्सौमिसे (एलएफआई) का नेता जीन लुक मेलेन्चनले भन्नुभयो ।
फुटेजमा प्रदर्शनकारीहरूले प्यालेस्टिनको रङ्गमा ज्वालाहरू जलाउँदै र प्यालेस्टिनी झन्डा फहराउँदै ‘इजरायललाई हतियार वितरण रोक्नुहोस्’, ‘सबै कैदीहरूको लागि स्वतन्त्रता’ र ‘नरसंहार रोक्नुहोस् / तिनीहरूको जीवन तपाईंको जीवनको मूल्य हो / रोक्नुहोस्’ लेखिएको प्लेकार्डहरू लिएर मार्च गरेको देखाइएको छ ।
प्यालेस्टिनीहरू, इजरायलीहरू र अर्जेन्स प्यालेस्टिनजस्ता अन्य सामूहिकहरूबिचको न्याय र स्थायी शान्तिको लागि राष्ट्रिय सामूहिक विरोध प्रदर्शनको आह्वान गरिएको थियो । प्लेस डे ला रिपब्लिकबाट सुरु भएको मार्च प्लेस डे ला बास्टिलमा समापन भयो ।
प्रदर्शनकारीहरूमध्ये एलएफआईका नेता जीन–लुक मेलन्चोन, युरोप इकोलोजी ग्रीन्स (ईईएलभी) का नेता मारिन टोन्डेलियर र फ्रान्सका लागि प्यालेस्टिनी राजदूत हाला अबु हसिराजस्ता धेरै अधिकारीहरू सामेल हुनुहन्थ्यो ।
“अक्टोबर ७ देखि उचित मात्रामा विरोधहरू भएका छन् र जारी राख्नु महŒवपूर्ण छ,” प्रदर्शनकारी स्कन्दर अमोरले भन्नुभयो ।
फ्रान्सेली प्रदर्शनकारीहरूले प्यालेस्टिनको समर्थनमा टुलुज र नाइसमा पनि जुलुस निकालेका थिए । यस्तै प्रदर्शनहरू युरोप महादेशका धेरै अन्य देशहरूमा आयोजना गरिएका थिए । इजरायली शासक सेनाहरूले गत हप्ता मानवीय विरामको अन्त्यपछि फेरि सुरु भएको घातक आक्रमणको विरोध गर्दै प्रदर्शनकारीहरू अस्ट्रियाको राजधानी भियनाको केन्द्रीय मारियाहिल्फ स्क्वायरमा भेला भए । स्पेनमा, बार्सिलोना, भ्यालेन्सिया, बिलबाओ, ग्रानाडा र म्याड्रिडमा प्यालेस्टिन समर्थक ¥यालीहरू आयोजना गरिए ।
गाजामा इजरायली आक्रमणको विरोधमा प्रदर्शनकारीहरूले इटालीको मिलान र माल्टाको राजधानी भ्यालेटामा पनि ¥याली निकालेका थिए ।
बेलायत र जर्मनीलगायत अन्य युरोपेली देशहरूमा प्रदर्शनकारीहरूले घेरामा परेका गाजापट्टीका असहाय मानिसहरूसँग ऐक्यबद्धता देखाउन मार्च गरे । इजरायली शासक सेनाहरूले प्यालेस्टिनीहरूलाई धम्की र नरसंहारको दशकौँ लामो अभियानको जवाफमा क्षेत्रको प्यालेस्टिन प्रतिरोधी आन्दोलनहरूले कब्जाकारी शासनविरुद्ध अपरेशन अल–अक्सा तूफान सुरु गरेपछि अक्टोबर ७ मा गाजामा युद्ध सुरु गरेको थियो । त्यसपछिदेखि १६ हजारभन्दा बढी प्यालेस्टिनीहरू मारिएका छन्, जसमा धेरैजसो महिला र बालबालिकाहरू छन् । इजरायली शासकहरूको क्रूर हवाई आक्रमणमा धेरै अझै बेपत्ता छन् र भग्नावशेषमुनि मरेको आशङ्का गरिएको छ । गाजामा इजरायलको नरसंहारको युद्ध सुरु भएदेखि ४४ हजारभन्दा बढी प्यालेस्टिनीहरू घाइते भएका छन् ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *