भर्खरै :

पोषणसम्बन्धी आधारभूत क्षमता अभिवृद्धि तालिम सम्पन्न

पोषणसम्बन्धी आधारभूत क्षमता अभिवृद्धि तालिम सम्पन्न

भक्तपुर, ७ जेठ । भक्तपुर नगरपालिकाका प्रमुख सुनिल प्रजापतिले नपाबाट सञ्चालित ख्वप अस्पतालको आयोजनामा भएको बृहत् पोषणसम्बन्धी आधारभूत क्षमता अभिवृद्धि तालिमका सहभागी चिकित्सक, नर्स तथा स्वास्थ्यकर्मीहरूलाई आइतबार एक कार्यक्रमबिच प्रशंसापत्र वितरण गर्नुभयो ।
कार्यक्रममा प्रमुख प्रजापतिले बालबालिकाको स्वास्थ्य, जीवनरक्षा र विकासको लागि पोषणको महत्वपूर्ण भूमिका हुने चर्चा गर्दै राम्रो पोषण पाएका बालबालिकाहरूले राम्ररी हुर्कन, सिक्न र समुदायको लागि योगदान दिन सक्षम हुने बताउनुभयो ।
बालबालिकालाई कुपोषणबाट बचाउन पोषणसम्बन्धी विशेष तालिमको आवश्यकता पर्ने बताउँदै चिकित्सक र स्वास्थ्यकर्मीले तालिमबाट आफूले पाएका ज्ञान समुदायका बालबालिकालाई कुपोषणबाट जोगाउन आवश्यक भूमिका खेल्नुपर्ने उहाँले बताउनुभयो ।
सन्तुलित भोजन आजको आवश्यकता रहेको बताउँदै उहाँले आफ्नो शरीरलाई हानि पु¥याउने वस्तुको सेवनबाट टाढा रहनुपर्ने र शरीरलाई फाइदा पुग्ने अन्नको सेवनमा जोड दिई स्वस्थ जीवन बाँच्न सबैलाई प्रेरित गर्नुभयो ।
उहाँले भक्तपुर नपाले नागरिकहरूको सहज स्वास्थ्य उपचारको लागि ख्वप अस्पताल सञ्चालन गरेको बताउँदै अस्पतालमा कार्यरत सबैले बिरामीहरूको सेवा गर्ने भावनाले काम गर्नुपर्नेमा जोड दिनुभयो ।
कार्यक्रममा ख्वप अस्पतलका निमित्त मेडिकल डाइरेक्टर डा. मजेशप्रताप मल्लले बालबालिकाहरूको पोषणमा गरिने लगानीले उनीहरूलाई दीर्घकालीन प्रतिफल प्राप्त हुने उललेख गर्दै पोषणको महत्वबारे जनचेतना जगाउनु आवश्यक भएको बताउनुभयो ।
कार्यक्रममा तालिमका प्रशिक्षक गंगाप्रसाद पौडेल, डा. विजय ज्याख्व, नर्स रविना कवांले तालिमबारे आफ्नो अनुभव सुनाउनुभयो । ख्वप बुहप्राविधिक अध्ययन संस्थानका प्राचार्य डा. रत्नसुन्दर लासिवाले तालिमको उद्देश्य र महत्वमाथि प्रकाश पार्नुभयो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *