भर्खरै :

विश्व बाल दिवस इजरायली शासनद्वारा गाजापट्टीका बालबालिकासँग युद्ध

विश्व बाल दिवस इजरायली शासनद्वारा गाजापट्टीका बालबालिकासँग युद्ध

गाजा, २० नोभेम्बर (प्रेस टिभी) । गत हप्ता संयुक्त राष्ट्र सुरक्षा परिषद्लाई सम्बोधन गर्दै, विश्व स्वास्थ्य सङ्गठन (डब्लुएचओ) का महानिर्देशक टेड्रोस अधानोम गेब्रेयससले नाकाबन्दी गरिएको गाजापट्टीमा प्रत्येक १० मिनेटमा एक बच्चाको मृत्यु हुने गरेको बताउनुभएको थियो ।
“अस्पताल कोरिडोरहरू घाइते, बिरामी, मरेकाहरूले भरिएका छन् । शवहरूले अस्पताल भरिएका छन् । एनेस्थेसियाबिना शल्यक्रिया गर्न बाध्य बनाइएका छन् । हजारौँ विस्थापित मानिसहरू अस्पतालहरूमा आश्रय लिइरहेका छन्,” टेड्रोसले गम्भीर मानवीय विपत्तिलाई औँल्याउँदै परिषद्लाई भन्नुभएको थियो ।
यस चिन्तालाई पहिले युनिसेफका प्रवक्ता जेम्स एल्डरले जेनेभाको प्यालेस डेस नेसन्समा पत्रकार सम्मेलनमा गाजालाई ‘हजारौँ बालबालिकाको चिहान’ भनेर वर्णन गर्नुभएको थियो ।
“हाम्रो गम्भीर त्रास केटाकेटीको मृत्यु भएको रिपोर्ट गरिएको सङ्ख्या दर्जनौँ, त्यसपछि सयौँ र अन्ततः हजारौँ मात्र पन्ध्र दिनमा देखियो,” एल्डरले अक्टोबर ३१ का दिन भन्नुभयो । गाजा हजारौँ बालबालिकाको चिहान बनेको छ । यो अरू सबैको लागि जीवित नरक बनेको छ ।
यस हप्ताको सुरुमा, कब्जा गरिएको वेस्ट बैङ्क र गाजा स्ट्रिपमा केयर इन्टरनेसनलका लागि देश निर्देशकले पनि हरेक १० मिनेटमा एक बच्चा मारिन्छ भन्ने कुरा दोहो¥याउँदै गाजामा मारिएका लगभग ७० प्रतिशत महिला र बालबालिका रहेको टेड्रोसले बताउनुभएको थियो ।
हमासको नेतृत्वमा रहेको प्यालेस्टिनी प्रतिरोधले अक्टोबर ७ मा अभूतपूर्व सैन्य अपरेसन ‘अल–अक्सा स्ट्रोम’ (जसलाई अल–अक्सा फ्लड पनि भनिन्छ) बाट तेलअभिभ र यसका पश्चिमी सहयोगीहरूलाई चकित पारेपछि इजरायली शासनले गाजामा आफ्नो नरसंहार अभियान सुरु ग¥यो ।
विगत सात हप्तामा, इजरायली लडाकु विमानहरूले अस्पताल र विद्यालयलगायत सघन जनसङ्ख्या भएको क्षेत्रमा अन्धाधुन्ध मिसाइल हानेका छन्, जसमा मृत्यु हुनेको सङ्ख्या अहिले १३,००० नाघेको छ ।
गाजापट्टीमा हमासद्वारा सञ्चालित स्वास्थ्य मन्त्रालयका अनुसार ५,५०० भन्दा बढी बालबालिका र ३,५०० भन्दा बढी महिला रहेको अनुमान गरिएको छ भने ३०,००० भन्दा बढी व्यक्ति घाइते भएका छन् ।
गाजाको मिडिया कार्यालयका निर्देशक इस्माइल अल–थवाब्ताले भत्किएका भवनहरूको भग्नावशेषमुनि फसेका ४,००० बालबालिका र महिलासहित बेपत्ता व्यक्तिको सङ्ख्या ६,००० पुगेको बताए ।
युद्धविरामका लागि आह्वानहरूलाई हालसम्म तेलअभिव शासनद्वारा खारेज गरिएको छ, संयुक्त राष्ट्रका महासचिव एन्टोनियो गुटेरेसलगायत विश्व नेताहरूले युद्ध विरामको अत्यावश्यक भएकोमा जोड दिनुभयो ।
“यस युद्धले महिला र बालबालिकासहित नागरिक हताहतको एक आश्चर्यजनक र अस्वीकार्य सङ्ख्यामा हरेक दिन भइरहेको छ,” विश्व निकाय प्रमुखले आइतबार एक विज्ञप्तिमा भन्नुभयो ।
“यो रोकिनुपर्छ । म तत्काल मानवीय युद्धविरामको लागि मेरो आह्वान दोहो¥याउँछु ।”
उहाँले प्यालेस्टिनी शरणार्थीहरूका लागि गाजाका दुई संयुक्त राष्ट्र राहत र कार्य एजेन्सी सञ्चालित विद्यालयहरूमा २४ घण्टाभन्दा कममा हमलामा ‘गहिरो शोक’ व्यक्त गरे, जसमा दर्जनौँ मानिसहरू मारिए, जसमा अधिकांश महिला र बालबालिकाहरू थिए ।
अक्टोबर ७ देखि इजरायली शासनको नरसंहार अभियानको मुख्य लक्ष्य थियो – गाजाका बालबालिका ।
अनुमानअनुसार, गाजाका २३ लाख मानिसहरूमध्ये लगभग आधा १८ वर्ष मुनिका छन्, जसले घना जनसङ्ख्या भएको गाजापट्टीलाई संसारको सबैभन्दा कान्छो ठाउँहरूमध्ये एक बनाएको छ ।
संसारभरका बालबालिकाको जीवन सुधार गर्न काम गर्ने परोपकारी संस्था सेभ द चिल्ड्रेनका अनुसार, अक्टोबर ७ देखि गाजामा विगत तीन वर्षमा भएका विश्वभरका सबै द्वन्द्वमा भन्दा धेरै बालबालिका मारिएका छन् ।
परोपकारी संस्थाले गत वर्ष दुई दर्जन युद्धक्षेत्रमा जम्मा २ हजार ९ सय ८५ बालबालिकाको मृत्यु भएको बताएको छ । गाजाका अस्पतालहरू घाइते बालबालिकाहरूले भरिएका छन् भने शवहरू लाशहरूले भरिएका छन् । इजरायली नरसंहारको बीचमा कब्रिस्तानहरू पनि खाली ठाउँबिना नै छोडिएको छ ।
धेरै जवान र सुन्दर जीवनहरू दुःखदरूपमा काटिएका छन् । गाजाका एक १३ वर्षीय गेमिङ युट्युबर अवानी इल्डोस, आफ्नो सम्पूर्ण परिवारसहित इजरायली हवाई आक्रमणमा मारिए ।
गत वर्ष अगस्टमा, इल्डोसले एउटा भिडियो पोस्ट गरेका थिए । जसमा उनले आफ्नो च्यानललाई १ हजार सदस्यहरू पुग्न मद्दत गरेकोमा आफ्ना सदस्यहरूलाई धन्यवाद दिएका र १ लाख सदस्यहरू पुग्ने आफ्नो लक्ष्यको बारेमा उत्साहित भई बताएका थिए । अब, उनको मृत्युपछि, उनको च्यानल साढे ते¥ह लाख सदस्यहरू बढेको छ ।
तीन वर्षीया जुलियाले इजरायली बमबारीमा आफ्ना बाबुआमा दुवै गुमाइन् । सानो केटी सामान्य चोटहरूसँग बाँच्नको लागि भाग्यशाली बनिन्, तर उनी अझै उनलाई प्रहार गर्ने त्रासदीको मात्रा थाहा छैन । आमाको मुटुको टुक्रा रहेका ६ वर्षीय जुम्ल्याहा अयाह र अब्दुल्लाहको पनि हत्या भएको थियो ।
डानिया, जसले आफ्नो पहिलो जन्मदिन मनाउन बाँकी छ, गाजामा इजरायली हमलामा आफ्ना बुबा रोस्दी सरराजलाई गुमाए ।
“उनी अनाथ हुन धेरै सानी छिन् र म विधवा हुन धेरै सानी छु,” उनकी आमा श्रोक आइलाले आफ्नो फेसबुक पेजमा पोस्ट गरिएको मार्मिक, व्यापकरूपमा साझा गरिएको पत्रमा लेखिन् ।
युनिसेफका कार्यकारी निर्देशक क्याथरिन रसेलले गत हप्ता गाजा भ्रमण गरेपछि स्वीकार गरिन् कि उनले विशेषगरी बालबालिकाविरुद्धको अपराधको सन्दर्भमा गाजाको बारेमा जे–जति सुनेकी थिइन्, सबै आफ्नै आँखाले देखिन् ।
“धेरै बच्चाहरू हराइरहेका छन् र भत्किएका भवनहरू र घरहरूको भग्नावशेषमुनि दबिएको विश्वास गरिन्छ, जनसङ्ख्या भएको क्षेत्रमा विस्फोटक हतियारको प्रयोगको दुःखद परिणाम,” उनले भनिन् ।
“एउटी १६ वर्षीया केटीले मलाई उनको छिमेकमा बम विस्फोट भएको अस्पतालको बेडबाट बताइन् । उनी बाँचिन् तर डाक्टरहरूले उनी फेरि कहिल्यै हिँड्न नसक्ने बताएका छन् ।
रान्तिसीजस्ता बाल अस्पतालहरू पनि आक्रमणद्वारा अछुतो छैनन् ।
डिफेन्स फर चिल्ड्रेन इन्टरनेसनल–प्यालेस्टाइन (DCIP) का अनुसार, इजरायल नियन्त्रित वेस्ट बैङ्कमा, इजरायली सेनाले गत सात हप्तामा ५४ प्यालेस्टाइनी बालबालिकाको हत्या गरेको छ, जसमा अक्टोबरमा मात्र ३८ जना बालबालिकाहरू छन्, जुन एक महिनामा मारिएका प्यालेस्टिनी बालबालिकाको सबैभन्दा धेरै सङ्ख्या हो ।
एक सामाजिक सञ्जाल प्रयोगकर्ताले उल्लेख गरेझैँ, गाजा वा कब्जा गरिएको वेस्ट बैङ्कमा बालबालिकाका लागि कतै पनि सुरक्षित छैन न अस्पताल, न विद्यालय र न चिहानसम्म ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *