भर्खरै :

इरान र क्युवाले इजरायली नरसंहारबिच प्यालेस्टिनीहरूलाई समर्थन गर्न विश्वव्यापी गठबन्धनको आह्वान

इरान र क्युवाले इजरायली नरसंहारबिच प्यालेस्टिनीहरूलाई समर्थन गर्न विश्वव्यापी गठबन्धनको आह्वान

तेहरान, ४ डिसेम्बर (प्रेस टीभी) । इरानी राष्ट्रपति इब्राहिम राइसीले सहयोगी राष्ट्रहरूसँगको सहकार्यमा विभिन्न महादेशमा उत्पीडित प्यालेस्टिनी जनतालाई सहयोग गर्न गठबन्धन बनाउनु पर्नेमा इरान र क्युवाको साझा अडान रहेको बताउनुभएको छ ।
ऐतिहासिक भ्रमणको क्रममा तेहरानमा रहेका क्युवाली समकक्षी मिगुएल डियाज क्यानेलसँगको भेटमा राइसीले उक्त विचार व्यक्त गर्नुभएको हो ।
इरानी राष्ट्रपतिले गाजामा इजरायली नरसंहारमा अन्तर्राष्ट्रिय समुदायको बहिरो मौनताको आलोचना गर्दै कुनै पनि अन्तर्राष्ट्रिय संस्थाले इजरायली हत्या मेसिनलाई रोक्न प्रयास नगरेको बताउनुभयो ।
“दुःखको कुरा, संयुक्त राज्य अमेरिका र पश्चिमले यी हृदयविदारक अपराधहरूलाई समर्थन गरिरहेका छन्”, राइसीले इजरायलको मानवताविरुद्धको अपराधलाई समर्थन गरेकोमा मानव अधिकारको रक्षा गर्ने दाबी गर्नेहरूलाई आलोचना गर्दै भन्नुभयो ।
उहाँले ‘अमेरिकाले जियोनिस्ट शासनलाई उपलब्ध गराएको युद्ध मेसिन’ रोक्न असफल अन्तर्राष्ट्रिय प्रणालीहरूको अक्षमताप्रति खेद व्यक्त गर्नुभयो ।
“संयुक्त राष्ट्र सङ्घ, सुरक्षा परिषद्, अरब लिग र अन्य विश्वव्यापी निकायहरूले आफ्नो प्रभावकारिता गुमाएका छन्”, इरानी राष्ट्रपतिले भन्नुभयो ।
उहाँले वर्तमान अनुचित अन्तर्राष्ट्रिय प्रणालीको अन्त्य गरी उत्पीडित जनतालाई सहयोग गर्ने र उत्पीडन रोक्ने निष्पक्ष विश्वव्यापी प्रणालीको निर्माण गर्नुपर्नेमा जोड दिनुभयो । आफ्नो मातृभूमि र जीवनको रक्षा गर्न चाहने प्यालेस्टिनी जनतामाथि शत्रुहरूले आक्रमण गरेकोमा इरानी र सबै राष्ट्रहरू दुःखी भएको राइसीले बताउनुभयो ।
इरानी राष्ट्रपतिले अगाडि भन्नुभयो, “जियोनिस्ट शासनले प्यालेस्टिनी जनतालाई जातिवाद, नरसंहार र मानवताविरुद्धको अपराधका साथ सहिद बनाइरहेको छ र महिला र बालबालिकाको नरसंहार गरिरहेको छ ।”
उहाँले अक्टोबर ७ मा गाजामा तेलअभिव शासनद्वारा ठुलो मात्रामा आक्रमण सुरु भएदेखि ६ हजार प्यालेस्टिनी बालबालिका र ४ हजारभन्दा बढी महिलाहरू मारिएका छन्, प्यालेस्टिनी जनताको लागि इस्लामिक गणतन्त्रको समर्थनलाई पुनः पुष्टि गर्दै उल्लेख गर्नुभयो ।
प्यालेस्टिनी हमास प्रतिरोधी समूहले प्यालेस्टिनी जनताविरुद्धको तीव्र अत्याचारको बदलास्वरूप कब्जा गर्ने निकायविरुद्ध अपरेसन अल–अक्सा तुफान सञ्चालन गरेपछि इजरायलले अक्टोबर ७ मा गाजामा युद्ध सुरु गरेको थियो ।
आक्रमण सुरु भएदेखि, तेलअभिव शासनले कम्तीमा १५,५२३ प्यालेस्टिनीहरूलाई मारेको छ, जसमा अधिकांश महिला र बालबालिकाहरू छन्, ४१,३१६ जना घाइते भएका छन् र गाजाको विशाल भागलाई भग्नावशेषमा परिणत गरेका छन् । यसले गाजामा ‘पूर्ण नाकाबन्दी’ पनि लगाएको छ, त्यहाँ बस्ने २० लाख प्यालेस्टिनीहरूलाई इन्धन, बिजुली, खाना र पानीबाट वञ्चित गरेको छ ।
क्युवाले तुरुन्त युद्धविराम, प्यालेस्टिन राज्यको गठनको लागि आह्वान गर्दछ : डियाज – क्यानेल
क्युवाली राष्ट्रपति मिग्वेल डियाज क्यानेलले क्युवाले इजरायलले हजारौँ प्यालेस्टिनीको हत्याको निन्दा गरेको र गाजामा तुरुन्त युद्धविराम स्थापना गर्न आह्वान गरेको बताउनुभयो । जसले स्वतन्त्र प्यालेस्टिन राज्यको गठनको लागि जग तयार गर्नेछ ।
उहाँले इरान र क्युवाले प्यालेस्टिनी जनताविरुद्ध इजरायलको नरसंहारको कार्यको निन्दा गर्न अन्तर्राष्ट्रिय प्रयासका लागि आह्वान गर्नुभएको छ ।
क्युवाली राष्ट्रपतिले इरानको आन्तरिक मामिलामा हस्तक्षेप गरेको भन्दै अमेरिकाको आलोचना गर्दै हवानाले आफ्नो भाग्य आफैँले निर्धारण गर्ने तेहरानको वैधानिक अधिकारको रक्षा गरेको बताउनुभयो ।
इरान र क्युवा अहँकारी प्रणालीको प्रतिरोध गर्दै : राइसी
इरानी राष्ट्रपति राईसील इरान र क्युवा दुबै अहँकारी प्रणालीको प्रतिरोध गरिरहेका बताउँदै अमेरिका र यसका सहयोगीहरूलाई ती देशहरूविरुद्ध प्रतिबन्धको नीति कार्यान्वयन गर्ने सम्बन्धमा उनीहरूको गलत गणनाको चेतावनी दिनुभयो । उहाँले अमेरिकी आधिपत्य र अत्यधिक मागका विरुद्ध तेहरान र हवानाको प्रतिरोधले प्रतिबन्ध लगाउनु परेको बताउनुभयो ।
“अमेरिका र अहम्कारी प्रणालीले प्रतिबन्धहरूले देशहरूलाई आत्मसमर्पण गर्न बाध्य पार्न सक्छ भन्ने सोच्दछ, तर यो गणना गलत छ”, इरानी राष्ट्रपतिले जोड दिनुभयो ।
इरान र क्युवाले नाकाबन्दीलाई विफल पार्ने प्रमुख कदमको रूपमा सम्बन्ध प्रवद्र्धन गर्ने निर्णय गरेको बताउँदै उहाँले प्रतिबन्धमा परेका देशहरूलाई बेअसर गर्न क्षमता आदानप्रदान गर्न सक्ने बताउनुभयो ।
रायसीले क्युवासँग विशेषगरी विज्ञान र प्रविधिको क्षेत्रमा इरानको बढ्दो सहयोगको प्रशंसा गर्दै दुई देशले कृषि, खानी र ऊर्जा क्षेत्रमा पनि सम्बन्ध विस्तार गर्न कटिबद्ध रहेको उल्लेख गर्नुभयो ।
उहाँले २१ वर्षपछि क्युवाली समकक्षीको तेहरान भ्रमणलाई आपसी सम्बन्धमा सुधारको ‘टर्निङ प्वाइन्ट’ भएको बताउनुभयो ।
सोमबार बिहान सादाबाद ऐतिहासिक तथा सांस्कृतिक परिसरमा आयोजित एक कार्यक्रममा राइसीले २२ वर्षअघि पूर्व नेता फिडेल क्यास्ट्रोले इरानको भ्रमण गरेपछि क्युवाली राष्ट्रपतिको पहिलो भ्रमणमा आइतबार राति तेहरान पुगेका डियाज क्यानेललाई स्वागत गर्नुभएको थियो ।
इरान र क्युवाबिच ७ वटा दस्ताबेज, सहयोग सम्झौतामा हस्ताक्षर
इरान र क्युवाका राष्ट्रपतिको उपस्थितिमा दुई देशका वरिष्ठ अधिकारीहरूले द्विपक्षीय सहयोग सुधारका सातवटा दस्ताबेज र सम्झौतामा हस्ताक्षर गरेका छन् ।
दुई राष्ट्रप्रमुखले तेहरान र हवानाबिचको रणनीतिक सम्बन्ध सुदृढ पार्ने सम्बन्धमा एक संयुक्त वक्तव्य पनि जारी गर्नुभयो ।
दस्ताबेजका अनुसार इरान र क्युवाले विज्ञान तथा प्रविधि, स्वास्थ्य, कृषि, ऊर्जा तथा खानी, सञ्चार र चिकित्साका विभिन्न क्षेत्रमा सहयोगलाई सुदृढ बनाउनेछन् ।
उच्चस्तरीय राजनीतिक–आर्थिक प्रतिनिधिमण्डलको नेतृत्व गर्दै आएका क्युवाली राष्ट्रपतिलाई तेहरानको मेहरावाद विमानस्थलमा इरानका स्वास्थ्य तथा चिकित्सा शिक्षामन्त्री बहराम इनोल्लाहीले स्वागत गर्नुभएको थियो ।
डियाज–क्यानेलले धेरै इरानी अधिकारीहरूसँग छुट्टाछुट्टै बैठकहरू गर्नुभएको छ र चिकित्सा र औषधि क्षेत्रहरूमा क्युवासँगको सहयोगमा प्राप्त पछिल्लो संयुक्त उपलब्धिहरू प्रदर्शन गर्ने प्रदर्शनीको भ्रमण गर्नुहुनेछ ।
जूनमा इरानी राष्ट्रपतिले हवानाको यात्रा गरी क्युवाली समकक्षीसँग भेट गर्नुभएको थियो । दुई राष्ट्रपतिको उपस्थितिमा इरान र क्युवाले द्विपक्षीय आर्थिक, राजनीतिक र न्यायिक सहयोग विस्तार गर्न ६ वटा सम्झौतामा हस्ताक्षर गरेका छन् ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *