भर्खरै :

लन्डनमा दुई लाख प्रदर्शनकारीहरूद्वारा गाजामा युद्धविरामको माग

लन्डनमा दुई लाख प्रदर्शनकारीहरूद्वारा गाजामा युद्धविरामको माग

लन्डन, ३१ मार्च (टेलेसुर) । गाजामा तत्काल युद्धविरामको माग गर्दै संयुक्त अधिराज्य (बेलायत) को राजधानी लन्डनमा शनिबार भएको प्रदर्शनमा दुई लाखभन्दा बढी मानिस सहभागी भएको मार्च आयोजना गरेको सङ्गठनले जनाएको छ । गत अक्टोबरमा हालको द्वन्द्व सुरु भएयता बेलायतको राजधानीमा भएको यो एघारौँ विशाल जनप्रदर्शन हो ।
प्यालेस्टिनी एकता अभियान, युद्ध रोक र आणविक निःशस्त्रीकरणको अभियानले संयुक्त रूपमा आयोजना गरेको विरोध प्रदर्शनमा ‘यहुदीहरू नरसंहारको विरुद्धमा’, ‘इजरायललाई हतियार बन्द गर’ वा ‘सिज फायर नाउ’ प्रयोग गरिएका केही नाराहरू थिए ।
प्रदर्शनको अन्त्यमा सबै उमेर र परिवारका मानिसहरूको उपस्थिति थियो, बेलायती लेबर पार्टीका पूर्वनेता जेरेमी कोर्बिन र ब्रिटिश–इजिप्टियन अभिनेता खालिद अब्दल्लाले भाषण दिनुभयो ।
बेलायती लेबर पार्टीका पूर्वनेता जेरेमी कोर्बिनले एक भाषण दिँदैे संयुक्त अधिराज्य (बेलायत) संयुक्त राज्य अमेरिका र अन्य देशका सरकारहरूको ‘इजरायलसँग हतियारको डरलाग्दो व्यापार’ जारी राख्ने आलोचना गर्नुभयो र आजको समयमा के देखिरहेको छ भनी स्पष्ट पार्नुभयो ।
अर्कोतर्फ नेटफ्लिक्स शो ‘द क्राउन’ मा डोडी अल फयदको भूमिका निभाउने र ग्लोबल टेलिभिजनमा ‘गाजामा जीवनको मूर्खतापूर्ण विनाश’ कार्यक्रम चलाउने बेलायती–इजिप्टियन अभिनेता खालिद अब्दल्लाले आफू आफ्ना छोराछोरीसहित विरोध प्रदर्शनमा सहभागी भएको बताउनुभयो र आफूले न्यायपूर्ण संसारको सपना देखेको बताउनुभयो ।
“प्यालेस्टाइनमाथि कब्जाको अन्त्यको लागि प्रश्न उठाउनुहोस् । हामी यसलाई अर्को पुस्तासम्म जारी राख्न दिन सक्दैनौँ,” उहाँले भन्नुभयो ।
लन्डनको डाउनटाउनको रसेल र ट्राफलगर स्क्वायरमा भएको मार्च शान्तिपूर्णरूपमा पारित हुँदा, प्रहरीले यस देशमा प्रतिबन्धित सङ्गठनलाई समर्थन माग्ने एक व्यक्तिलाई पक्राउ गरेको छ, अधिकारीहरूले भने । यद्यपि कुनै विवरण दिइएको छैन, यो हमास सदस्य हुन सक्छ, जसको सशस्त्र विंग ब्रिटिश क्षेत्रमा २००१ देखि प्रतिबन्धित छ ।
यो विरोध प्रदर्शन प्यालेस्टिनी भूमि दिवस मार्च ३०, १९७६ को घटनाहरूको सम्झनामा आयोजित गरिएको थियो । जुन मितिमा इजरायलका अरबहरू र प्यालेस्टिनीहरूको लागि महत्वपूर्ण मिति, जुन मितिमा इजरायल राज्यले आफ्नो भूमि अतिक्रमण गरेकोमा विरोध गरिरहेका छन् ।
गाजा स्वास्थ्य अधिकारीहरूको तथ्याङ्कअनुसार गाजापट्टीमा ७ अक्टोबर, २०२३ देखि सुरु भएको जियोनिस्ट आक्रमणको झन्डै ६ महिनापछि गाजापट्टीमा मृतकको कुल सङ्ख्या ३२४९० र घाइतेहरूको सङ्ख्या ७४,८८९ पुगेको छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *