भर्खरै :

मध्यपूर्वमा शान्तिको लागि असहमति बढाउने आगोको ज्वाला उठाउनु राम्रो होइन

मध्यपूर्वमा शान्तिको लागि असहमति बढाउने आगोको ज्वाला उठाउनु राम्रो होइन

सिन्ह्वाको टिप्पणी

अमेरिकी सिनेटको बहुसङ्ख्यक नेता चक शुमरको नेतृत्वमा द्विदलीय प्रतिनिधिमण्डलले यस हप्ताको सुरूमा चीनको भ्रमण पूरा ग¥यो । आफ्नो बसाइको क्रममा शुमरले विभिन्न तहमा चिनियाँ नेताहरूसँग प्रत्यक्ष छलफल र संवादमा संलग्न थिए । यस्तो प्रत्यक्ष सञ्चारले चीन र संयुक्त राज्य अमेरिकाबिचको आपसी समझदारी बढाउन र द्विपक्षीय सम्बन्धको सकारात्मक विकासलाई प्रवद्र्धन गर्न मद्दत गर्छ ।
यद्यपि, अफसोसको कुरा के छ भने शूमरको भ्रमणको क्रममा सिनेटरहरूले प्यालेस्टाइन–इजरायली द्वन्द्वको तीव्रतामा चीनको अडानलाई बेवास्ता गरे, चीनलाई स्पष्टरूपमा इजरायलको पक्ष लिन र हमासको निन्दा गर्न दबाब दिए ।
तुरून्तै निर्णयले प्यालेस्टाइन–इजरायल द्वन्द्वको सम्बन्धमा संरा अमेरिकाको लामो समयदेखिको पक्षपातलाई प्रकट गर्दछ, साथै जोडिएको द्वन्द्व दुरूपयोग गरेर चीन–इजरायल सम्बन्धमा विभाजन सिर्जना गर्ने भ्रामक प्रयासले यो दुष्चक्र तोड्नमा कुनै ठोस प्रयास गर्दैन ।
प्यालेस्टिनी मुद्दा सधैँ मध्यपूर्वको समस्याको केन्द्रबिन्दु रहेको छ र यसको मूल कारण प्यालेस्टाइनको स्वतन्त्र राज्य स्थापनाको लामो समयदेखिको आकाङ्क्षा पूरा हुन नसकेको र प्यालेस्टिनी जनताले भोग्नुपरेको ऐतिहासिक अन्यायको सामना गर्न नसकेको हो ।
इजरायललाई राज्य स्थापना गर्ने अधिकार छ, प्यालेस्टाइनलाई पनि राज्य स्थापना गर्ने अधिकार छ । द्वन्द्वबाट बाहिर निस्कने सही बाटो शान्तिवार्ता पुनः सुरु गर्नु, दुई–राज्य समाधानको कार्यान्वयन र प्यालेस्टाइनको स्वतन्त्र राज्य स्थापना गर्नु हो । यी माध्यमबाट मात्र मध्यपूर्वमा वास्तविक शान्ति प्राप्त गर्न सकिन्छ । यसरी इजरायलको लागि दिगो सुरक्षा सुनिश्चित गर्न सकिन्छ । वर्षौंदेखि चीनले प्यालेस्टाइन र इजरायल दुवैको साझा मित्रको रूपमा काम गरेको छ । चीन र दुई पक्षबीच विभिन्न क्षेत्रमा व्यापक सहकार्य भएको छ ।
प्यालेस्टिनी मुद्दामा शान्ति, न्याय, अन्तर्राष्ट्रिय कानुन, अधिकांश देशको साझा आकाङ्क्षा र मानव विवेकको पक्षमा उभिएर चीनले सम्बन्धित सबै पक्षको हित र मागलाई ध्यानमा राखी द्वन्द्वको उचित समाधानको लागि सहयोग गर्ने आशा राखेको छ । मध्यपूर्व समस्याका लागि चिनियाँ सरकारका विशेष दूतले छिट्टै यस क्षेत्रका सम्बन्धित देशहरूको भ्रमण गरी स्थितिलाई शान्त पार्न सकारात्मक प्रयास गर्नेछन् ।
यसको विपरीत, हमाससँग वार्ताको ढोका बन्द गरेर संरा अमेरिकाले यस मुद्दामा आफ्नो एकतर्फी अडान प्रदर्शन गरेको छ । यसले गर्दा दुई–राज्य समाधानको खोजीमा महत्वपूर्ण बाधा र गतिरोध उत्पन्न भएको छ ।
हालसालै, जग्गामा रहेका वास्तविकतालाई बेवास्ता गर्दै संरा अमेरिकाले प्यालेस्टाइनबाट कडा प्रतिक्रियालाई उक्साउने र क्षेत्रीय तनावको आगो निभाउनुभन्दा बढाउने राजनीतिक चालका रूपमा अरब राष्ट्रहरूसँग इजरायलको मेलमिलापको लागि बलपूर्वक वकालत गरिरहेको छ ।
यो चलिरहेको द्वन्द्व सुरू भएदेखि नै संरा अमेरिकाले दुवै पक्षलाई आफ्ना मतभेदहरू समाधान गर्न मद्दत गर्न, घातक हिंसा रोक्न प्रभावकारी उपायहरूमात्र गर्न असफल भएको मात्र छैन, बरू युद्धग्रस्त क्षेत्रमा तुरून्तै गोला बारूद र सैन्य उपकरणहरू आपूर्ति गरेको छ, जसले युद्धको आगोमा इन्धन थप्ने नकाम गरेको छ ।
अझ युद्धरत पक्षहरूबिचको पक्ष लिन अन्य देशहरूलाई दबाब दिएर, संरा अमेरिकाले एक दृष्टिकोणलाई समर्थन गरिरहेको छ जसले थप वृद्धि र तनावको फैलावटको जोखिमलाई बढाएको छ ।
हालैका रिपोर्टहरूका अनुसार, चलिरहेको द्वन्द्वले पहिले नै ठूलो क्षति ल्याइसकेको छ, उल्लेखनीय सङ्ख्यामा निर्दोष नागरिकहरूसहित ३२०० भन्दा बढीको ज्यान गएको छ ।
यदि संरा अमेरिकाजस्ता देशहरूले प्यालेस्टाइन मुद्दाको आधारभूत कारणहरूमा आँखा चिम्लेर र द्वन्द्वलाई सम्बोधन गर्न चीनको इमानदार प्रयासको काममा हिलो फ्याँक्ने काम गरिरह्यो भने धेरै मानिसहरू विध्वंशक युद्धको खतरामा पर्नेछन् । साथै द्वन्द्वको प्रभाव धेरै टाढासम्म फैलिन सक्छ र सारा विश्वको शान्ति तथा विकासको लागि खतराको पान्डोराको बाकस खोल्नेछ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *